Daily Schedule

Thursday, October 22

3:00-7:00p – Registration


Dinner on your own – Dining Options (Link)

6:45 and 7:10p – Bus departs the Regency Hotel to the University of Southern Maine, Portland Campus

7:30-9:00p – Public Lecture by Joan Hedrick at the University of Southern Maine

Friday, October 23

7:30-8:30a – Breakfast

—  Session Title: Author :: Respondents :: Chair  —

8:30-9:15a – Biographical Sketch: Jonathan Butler :: Craig Newborn / Edith Blumhofer :: Terrie Aamodt

9:15-10:00a – Historiography: Gary Land :: Don McAdams / Amanda Porterfield :: Terrie Aamodt

10:00-10:15 – Break

10:15-11:00a – Religious Culture: Ronald Graybill :: A. Gregory Schneider / Joseph Conforti :: Gary Land

11:00-11:45a – Shaping of the Sabbatarian Community: Merlin Burt :: Gilbert Valentine / Margaret Bendroth :: Gary Land

11:45a-12:30p – Testimonies and the Development of the Adventist Community: Graeme Sharrock :: Beverly Beem / David Rowe :: Gary Land

12:30-2:00p – Lunch

2:00-2:45p – Early Religious Experiences: Ann Taves :: Ginger Harwood / Robert Fuller :: Julius Nam

2:45-3:30p – Health: Ronald Numbers :: Daryll Ward / Jean Silver-Isenstadt :: Julius Nam

3:30-3:45p – Break

3:45-4:30p – Race Relations: Eric Anderson :: Joan Francis / John Grayson :: Ronald Numbers

4:30-5:15p – Mind and Metaphysics: Rennie Schoepflin :: T. Joseph Willey / Jon Roberts :: Ronald Numbers

5:15-6:00p – Popular Culture: Benjamin McArthur :: Roy Branson / Charles Reagan Wilson :: Ronald Numbers

6:00-7:00p – Dinner

7:30-9:00p Public Lecture by Grant Wacker :: First Parish Church, Portland

Saturday, October 24

7:00-8:00a – Religious Service with Homily, “Joy in the Morning,” by Kendra Haloviak :: First Parish Church, Portland

7:30-8:30a – Breakfast

8:30-9:15aAdventist Understandings: Theodore Levterov :: Alden Thompson / Ruth Alden Doan :: Gary Land

9:15-10:00a Society: Douglas Morgan :: Ronald Lawson / Shawn Peters :: Gary Land

10:00-10:15a – Break

10:15-11:00aTheologian: Woodrow Whidden :: George Knight / Grant Wacker :: Terrie Aamodt

11:00-11:45aEschatology: Jeff Crocombe :: Jon Paulien / Paul Boyer :: Terrie Aamodt

11:45a-12:30pInstitution Builder: Jerry Moon :: Bert Haloviak / Randall Stephens :: Terrie Aamodt

12:30-2:00p – Lunch

2:00-2:45pAuthor: Arthur Patrick :: Susan Gardner / Marie Griffith ::Ronald Numbers

2:45-3:30pPublic Speaker: Terrie Aamodt :: Marilynn Loveless / Joan Hedrick :: Ronald Numbers

3:30-3:45p Break

3:45-4:30pWomen’s Roles: Laura Vance :: Lisa Diller / Bernadette McCauley :: Julius Nam

4:30-5:15pEducation: Floyd Greenleaf  :: W. G. Nelson / William Trollinger :: Julius Nam

5:15-6:00pImages from the Outside:  Michael Campbell ::  Ciro Sepulveda / J. Spencer Fluhman :: Julius Nam

6:00-8:00p Dinner

Sunday, October 25

8:00-9:00a Breakfast

9:00-9:45aLegacy: Paul McGraw :: Jud Lake / William Peterson :: Gary Land

9:45-10:45aPanel – “Ellen White: Looking Forward” : Wacker, Knight, Aamodt, Nam, Numbers, Vern Carner :: Gary Land

11:00a Departure

Comments are closed.

%d bloggers like this: